Sapiens, Yuval Noah Harari
tr
Yuval Noah Harari

Sapiens

Сообщить о появлении
Загрузите файл EPUB или FB2 на Букмейт — и начинайте читать книгу бесплатно. Как загрузить книгу?
- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
– Para neden herkesin güvendiği tek şey?
– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
– Geleceğin dini bilim mi?
– İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

Yuval Noah Harari'nin "İnsanın yükselişini ne açıklayabilir?" başlıklı TED konuşması: «Yetmiş bin yıl önce, atalarımız önemsiz hayvanlardı. Tarih öncesi insanların en önemli özelliği önemsiz olmalarıdır. Dünya'ya etkileri denizanasından veya ateş böceklerinden veya ağaç kakanlardan daha fazla değildi. Bugün tam tersine, gezegeni biz kontrol ediyoruz. Ve soru şu: Oradan buraya nasıl geldik? Kendimizi, Afrika'nın bir köşesinde kendi işine bakan önemsiz maymunlardan Dünya hükümdarlarına nasıl çevirdik?»

«Tarihte adını bildiğimiz ilk kişi kim?
Bir kral mı? General mi? Sanatçı mı? Cevabı tahmin etmek biraz güç"
-National Geographic-

"İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Harari, tarihle bilimi biraraya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor."
-Meral Tamer, Milliyet-

«Sapiens… Gündelik siyasetten yaşama, ekonomik modelden sınıfsal ayrımlara, erkek egemenliğinden beslenme alışkanlıklarımıza pek çok meseleye bilimsel destekli farklı bakış açıları getiren, zihin açan bu kitap, uluslararası çoksatanların arasında.»
-Mehveş Evin, Milliyet-

«Hayvanları ve ekosistemi mahveden ve konforunu düşünen, üstelik tatmin olmayan böylesine bir Tanrı'dan daha tehlikeli bir şey olabilir mi? Harari'nin sıraladığı bu soruları, son sürat giden Sapiens'ler olarak kendimize sormanın vakti geleli epey oldu.»
-Ali Bulunmaz EkoiQ-

'Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens', vardığı her yere ölüm getiren insan türünün tarihini anlatırken, insanın bugün en güçlü olduğu noktada ne istediğini bilmeyen tanrılara dönüştüğünün altını çiziyor.
-Erdem Şimşek, Gaia Dergi-

"[Sapiens] avcı-toplayıcılardan bugüne nasıl geldiğimizden tutun da günümüz toplum ve ekonomisini nasıl düzenlediğimize kadar insan medeniyetini ele alan büyük bir tarih anlatısı."
-Mark Zuckerberg, Facebook'un Kurucusu-

«Harari'nin kitabını keyifle okuyorum, öneririm.»
-Asaf Savaş Akat-

«Ufuk açıcı, beyin sarsıcı, nefis bir kitap istiyorsanız tavsiyem Yuval Harari, Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi.»
-Sevan Nişanyan-

«Harari'nin Sapiens kitabını kesinlikle tavsiye edereim. Neredeyse konuşma diliyle insanlığın tarihini kısa bölümler halinde anlatıyor. Bilgi muazzam.»
-Cem Boyner-

Bu kitabı da mutlaka okuyunuz: Yuval Noah Harari: «Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi»
-Kaan H. Ökten-

Kolektif Kitap'ı, Harari'nin SAPIENS kitabı için kutlarım. Okuyun!
-Buket Uzuner-

«SBF'de benden İktisadi Büyüme dersi almış olan eski öğrencilerime Harari'nin kitabını mutlaka tavsiye ederim.»
-Aykut Kibritçioğlu-
(Tanıtım Bülteninden)
Эта книга сейчас недоступна
582 бумажные страницы

Впечатления

Alper Yılmaz
Alper Yılmazделится впечатлением3 года назад
👎Не советую

Konular kesinleşmiş bilimsel gerçek gibi sunulmuş, yanıltıcı ve manüple edici bir kitap...

İsa Kaya
İsa Kayaделится впечатлением3 года назад

Hariri tarihsel tüm gelişmeleri evrime bağlıyor. Biyologlar bile evrime teori derken o, evrim kanıtlanmış bir kanunmuş gibi her şeyi onun üstüne bina ediyor. Daha kitabın başında bir şempanzenin iki kızı olduğunu, bunlardan birinin insanın atası olduğunu söylüyor. Bu kız insanın atası olurken öteki maymun olarak devam ediyor. Bunun neresi bilim? Hariri Evrimi Nasıl kanıtladığını söylesin de biyologlar boşuna uğraşmasınlar. Bu ve sonrasında çıkardığı Homo Deus tamamen evrim propagandasından başka bir şey değil. Bir kaç dikkat çekebilecek uçuk söz, ötesi bir yalan, bir ihtimal üzerine kurgulanmış bir masal. Devir pazarlama devri, birileri de Hariri'yi çok iyi pazarlıyor.

Anıl Gök
Anıl Gökделится впечатлением3 года назад
👍Советую
🔮Мудро
💡Познавательно
🎯Полезно

İnsana sorgulama bilincini yerlestiren muhtesem bir kitap.

Цитаты

Anıl Gök
Anıl Gökцитирует3 года назад
İnsanlar ise anne karnından bir ocaktan çıkan erimiş bir cam gibi çıkarlar ve şaşırtıcı oranda şekillendirilebilirler. Bu yüzden bugün çocuklarımızı Müslüman veya Budist, kapitalist veya sosyalist, savaşçı veya barışçıl olarak eğitebiliyoruz.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovaцитируетв прошлом году
yaşayan anneler, eteklerinde yardıma muhtaç çocuklarıyla kendileri ve yavruları için gıda ararken çok zorluk yaşamıştır. Bir çocuk büyütmek, ailenin diğer üyelerinden ve komşulardan sürekli yardım almayı gerektirir, bu yüzden bir insanı büyütmek için bütün kabileye ihtiyaç vardır. Evrim böylelikle, güçlü sosyal bağlar kurabilenleri desteklemiştir
Vugarhs
Vugarhsцитирует2 года назад
Örneğin Yahudilik, kendi çıkarları ve önyargıları olduğuna inandığı evrenin üstün gücünün sadece küçük Yahudi ulusu ve önemsiz İsrail toprağıyla ilgilendiğini iddia ediyordu. Dolayısıyla diğer milletlere sunacağı bir şey olmayan Yahudilik tebliğci bir din olmadı

На полках

Hiç Yoktan Bir Evren, Zahra Kazemi
Zahra Kazemi
Hiç Yoktan Bir Evren
  • 6
  • 355
PULSUZ OXU, Holiday Forfun
Holiday Forfun
PULSUZ OXU
  • 421
  • 159
Edebiyat, gozdesen
gozdesen
Edebiyat
  • 6
  • 20
2017-ci ildə oxumaq istədiklərim, Aybəniz Həsənova
Homosapiens, İrem
fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз